ភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ប៉េង ពោធិ៍នា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានរៀបចំជំនួបសំណេះសំណាល និងផ្តល់អនុសាសន៍សំខាន់ៗដល់និស្សិតឆ្នើមចំនួន ៣១រូប ដែលទើបទទួលបានអាហារូបករណ៍ពីរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន (MEXT) មុនពេលពួកគេចេញដំណើរទៅបន្តការសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុននាខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខនេះ។ ពិធីនេះក៏មានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធរបស់ក្រសួងផងដែរ។
ជំនួបនេះធ្វើឡើងតាមសំណើរបស់និស្សិតផ្ទាល់ ដើម្បីសម្តែងការគោរព និងទទួលយកដំបូន្មានពីឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី។ លើសពីនេះ និស្សិតក៏មានបំណងស្វែងយល់បន្ថែមអំពីចក្ខុវិស័យ និងយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ដែលជាធាតុចូលដ៏សំខាន់សម្រាប់ពួកគេក្នុងការតម្រង់ទិសដៅសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងត្រៀមខ្លួនចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍវិស័យនេះនាពេលអនាគត ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងនវានុវត្តន៍។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ប៉េង ពោធិ៍នា បានសម្តែងនូវការអបអរសាទរយ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះនិស្សិតជ័យលាភីទាំងអស់ ដែលទទួលបានឱកាសដ៏ពិសេសនេះ។
ឯកឧត្តមបានក្រើនរំលឹក និងលើកទឹកចិត្តដល់និស្សិតគ្រប់រូបឲ្យយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើការសិក្សា ស្រាវជ្រាវចំណេះដឹងទាំងក្នុង និងក្រៅប្រព័ន្ធសិក្សាឲ្យបានទូលំទូលាយ និងស៊ីជម្រៅ។ ឯកឧត្តមបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ពួកគេមិនត្រឹមតែជាអ្នកទទួលចំណេះដឹងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាតំណាងយុវជនកម្ពុជា ដែលត្រូវបង្ហាញពីវប្បធម៌ អរិយធម៌ និងការរីកចម្រើនរបស់ជាតិនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។ ឯកឧត្តមរំពឹងយ៉ាងមុតមាំថា និស្សិតទាំងអស់នឹងក្លាយជាធនធានមនុស្សដ៏មានតម្លៃ និងជា "ទំពាំងស្នងឫស្សី" ដ៏រឹងមាំសម្រាប់មាតុភូមិពេលវិលត្រឡប់មកវិញ។
គួររំលឹកថា អាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន (MEXT) សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា ២០២៥ នេះ គ្របដណ្តប់លើកម្រិតសិក្សាหลากหลาย រួមមាន៖ ថ្នាក់ស្រាវជ្រាវ (Research), ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា (Undergraduate), ថ្នាក់មធ្យមសិក្សាបច្ចេកទេស (College of Technology), និងថ្នាក់បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ (Specialized Training College) ដែលផ្តល់ឱកាសដ៏ទូលំទូលាយដល់យុវជនកម្ពុជាក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព៕